מאמרים:

 הקשבה אמיתית לצרכי הלקוח היא הבסיס לניהול, יצירתיות והצלחה בתיק -  זה הסטנדרט שלנו.

לייעוץ מקצועי ופרטים נוספים:
072-33-80-490

איזון משאבים

 

חלוקת רכוש ואיזון משאבים

כל סוגיית חלוקת הרכוש ואיזון המשאבים בין בני זוג שנישאו לאחר 1.1.1974 , נקבעת בעיקר לפי הוראות חוק יחסי ממון בין בני זוג תשל"ג- 1973 , המקים לכל אחד מבני הזוג את הזכות לאיזון משאבים במועד פקיעת הנישואין עקב גירושין או מוות.

חלוקת הרכוש, או בלשון החוק, איזון המשאבים, נעשה על דרך הערכת שווי נכסיו של כל אחד מבני הזוג ותשלום ההפרש. הזכות לאיזון משאבים היא זכות מוחלטת, ואינה תלויה בנסיבות או בהישגיו הכלכליים של כל אחד מבני הזו או ברישום הנכס על שם אחד מבני הזוג.

הזכות לאיזון משאבים ניתנת לשינוי רק על ידי הסכם ממון בין בני הזוג שאושר בדרך המוסדרת בחוק יחסי ממון.

חשוב לציין, כי גם הפרדה ברכוש ו/או רישום של נכס רק על שם אחד מבני הזוג אינה פוגעת בזכות לאיזון משאבים. הכלל הוא שכל הנכסים שנצברו בתקופת הנישואין הם ברי חלוקה או איזון משאבים, למעט חריגים המנויים בסעיף 5 לחוק יחסי ממון. קבוצת החריגים מתייחסת בעיקר לנכסים שנרכשו לפני הנישואין או נתקבלו במתנה או ירושה בתקופת הנישואין ולא חל לגביהם איזון משאבים.

כמו כן נציין, כי יחס החלוקה באיזון המשאבים הוא שוויוני, אולם ניתן לבית המשפט שיקול דעת לחרוג ממנו. הוראות סעיפים 8-7 לחוק יחסי ממון מקנות לבית המשפט שיקול דעת וסמכויות מיוחדות לשנות את בסיס האיזון ואת יחס האיזון בשל שיקולי צדק, בגדר מתן סעד מן היושר.

כך למשל, לעיתים קובע בית המשפט כי חלוקת דירת המגורים ו/או הזכויות הסוציאליות בין בני זוג, לא תהא 50-50 אלא ביחס חלוקה אחר, לדוגמא, 70-30 , 60-40, כלומר, איזון משאבים שונה.

ראוי להדגיש, כי במידה והמדובר בבני זוג הנשואים טרם 1974 או ידועים בציבור, הדברים שונים במידה מסוימת, היות וחוק יחסי ממון אינו חל עליהם, אלא חלה עליהם חזקת השיתוף, ולא איזון משאבים.

לסיכום, הליך חלוקת הרכוש ואיזון המשאבים הינו בעל משמעות רבה להמשך ההליך, ומומלץ לקבל ייעוץ משפטי מקיף בדבר הזכויות המשפטיות בכל אחד מהנושאים הרלוונטיים
 
 עורך דין ערן דוידוב | 072-33-80-490 
 
פנה אלינו עוד היום לקביעת פגישת הכרות ויעוץ מקצועי ראשוני חינם!
חייגו 072-33-80-490


או מלאו פרטים ונחזור אליך מידית

 

 
רחוב ז'בוטינסקי 7 רמת גן, מגדל משה אביב (קומה 19), 52520,
בסמוך לרכבת מרכז (צומת עלית)